ସାଫରନ୍ ଖାଆନ୍ତୁ ଓ ସୁସ୍ଥ ରହନ୍ତୁ |


872
Eat saffron and stay healthy !
Eat saffron and stay healthy !

କେଉଁ ପ୍ରାଚୀନ ଯୁଗରୁ ସାଫରନ୍ ବା କେଶରକୁ ଲୋକମାନେ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ଓ ସୁସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରି ଆସୁଛନ୍ତି | ଏହାର ଉପଯୋଗୀତା ଅନେକ ବର୍ଷରୁ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇ ସାରିଛି | ଏହି କେଶର ଦେଖିବାକୁ ବହୁତ ସୁନ୍ଦର ଓ ଆକର୍ଷଣୀୟ| ଏହାର ରଙ୍ଗ ଇସତ୍ ଲାଲ୍ ଓ ସୁନେଲି | ଏହାର ସୁଗନ୍ଧ ଓ ସ୍ବାଦ ବହୁତ ଭଲ ମଧ୍ୟ | ଭିଟାମିନ୍-ଏ, ଫଲିକ୍ ଏସିଡ, କପର୍, ପୋଟାସିୟମ୍, କ୍ୟାଲସିୟମ୍, ମାଙ୍ଗାନିଜ୍, ଆଇରନ୍, ସେଲେନିୟମ୍, ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମ୍,ରାଇବୋଫ୍ଲୋବିନ୍, ଥିଓମିନ, ଲାଇକୋପିନ୍, ଆଲଫା କେଟୋରିନ୍, ବିଟା କେଟୋରିନ୍,ଜେକ୍ସନଥିନ୍ ଓ ଜିଙ୍କ୍ ଇତ୍ୟାଦି ପୋଷକ ତତ୍ବରେ କେଶର ଭରପୁର ମାତ୍ରାରେ ଥିବାରୁ ଏହା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇ ପାରିଥାଏ | ତେଣୁ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ଲାଲ୍ ସୁନେଲି ରଙ୍ଗ ବିଶିଷ୍ଟ କେଶର ର ମୁଖ୍ୟ ଉପଯୋଗୀତା ଓ ବ୍ୟବହାର ଗୁଡିକ ବିଷୟରେ :- 
୧- ସ୍ମରଣ ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି କରିଥାଏ: କେଶର ସ୍ମରଣ ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି କରିବାରେ ବିଶେଷ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ | ପ୍ରତି ଦିନ କେଶର ମିଶ୍ରିତ ଦୁଗ୍ଧ ପାନ କରିବା ଦ୍ବାରା ସ୍ମରଣ ଶକ୍ତି ପ୍ରଖର ହୋଇଥାଏ |
୨- ଦୃଷ୍ଟି ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ଥାଏ: ସିଡନୀ ୟୁନିଭରସିଟିରେ ୨୦୦୯ ମସିହାରେ ହୋଇଥିବା ଏକ ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁସାରେ କେଶରରେ ଦୃଷ୍ଟି ଶକ୍ତିକୁ ପ୍ରଖର କରିବାର ତତ୍ବ ରହିଛି | ବୟସ ବୃଦ୍ଧି ଜନିତ କାରଣରୁ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଥିବା ଚକ୍ଷୁ ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ଏହା ଠିକ କରି ପାରିବାର କ୍ଷମତା ରଖେ  ଓ ନିୟମିତ କେଶର ସେବନ କରିବା ଦ୍ବାରା ଚକ୍ଷୁର ସମସ୍ତ ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇ ଚକ୍ଷୁ ସୁସ୍ଥ ରହିଥାଏ |
୩-କେଶର ଋତୁସ୍ରାବ ଜନିତ ସମସ୍ୟା ଦୂର କରିଥାଏ :  BJOG(ଏକ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ପତ୍ରିକା)ରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁଯାୟୀ ନାରୀ ମାନଙ୍କର ମାସିକ ଧର୍ମ ହେବା ପୂର୍ବର ସମସ୍ୟା (Pre-menstrual syndrome ବା PMS)ଦୂର କରିବାରେ କେଶର ବହୁତ ଉପଯୋଗୀ | PMS ସମସ୍ୟା ଯେପରିକି ଚିଡାପଣ, ମୁଖ ବ୍ରଣ, ଥକ୍କାପଣ ଆଦିରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ଦିନକୁ ୨ଥର ୧୫ ମି.ଗ୍ରା କେଶର ସେବନ କରିବା ଉଚିତ | ଏହା ସହ ମାସିକ ଋତୁ ସ୍ରାବ ସମୟରେ ହେଉଥିବା ପେଟ ବ୍ୟଥା, ପେଟ ଦରଜ, ଅତ୍ୟଧିକ ରକ୍ତ ସ୍ରାବ ଆଦିକୁ ମଧ୍ୟ ଏହା ଠିକ କରି ଥାଏ |କିନ୍ତୁ ଏଥି ପୂର୍ବରୁ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ନେବା ଭଲ |
୪-depression ବା ମାନସିକ ବିଷାଦ ରୁ ମୁକ୍ତି ଦେଇଥାଏ କେଶର: ଏଥନୋଫାର୍ମାକୋଲୋଜି ଜେନେରାଲ ରେ ୨୦୦୫ ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁସାରେ କେଶର ରେ ଭରପୁର ମାତ୍ରାରେ କାରୋଟେନୋଏଡସ୍ ଓ ଭିଟାମିନ-ବି ରହିଥାଏ | ଏହି ସବୁ ପ୍ରମୁଖ ଦ୍ରବ୍ୟ ସବୁ ମନୁଷ୍ୟର ଅବସାଦ ଦୂର କରିବାରେ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ |ଫଳରେ ଆମେ depression ବା ମାନସିକ ବିଷାଦରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇ ଥାଉ |
୫- କେଶର ରଖିଥାଏ ତ୍ବଚାକୁ ସୁସ୍ଥ ଓ ସୁନ୍ଦର : କେଶର ରେ ଆଣ୍ଟି ଅକ୍ସିଡେଣ୍ଟ ପ୍ରଚୁର ମାତ୍ରାରେ ଥିବା ହେତୁ ଏହା କୁ କ୍ଷୀରରେ କିଛି ସମୟ ଭିଜାଇ ରଖି ସେଥିରେ ମହୁ ମିଶାଇ ମୁହଁ, ବେକ ଆଦିରେ ନିୟମିତ ଲଗାଇଲେ ତ୍ବଚା ଗୋରା, କୋମଳ, ଚିକ୍କଣ ଓ ଆକର୍ଷଣୀୟ ହେବା ସହ  ସୁସ୍ଥ ମଧ୍ୟ ରହିଥାଏ | ଏହା ସହ କେଶର ର ପ୍ରୟୋଗ ମଧ୍ୟ ତ୍ବଚାରେ ବୟସର ଛାପ କୁ ମନ୍ଥର କରିଥାଏ | ବୟସ ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ତ୍ବଚାରେ ଦେଖାଯାଉ କୁଞ୍ଚନ, ଦାଗ ଆଦିକୁ ଏହା ସୃଷ୍ଟି ହେବାରୁ ରୋକି ଥାଏ |
 ୬- ହୃତପିଣ୍ଡ ପାଇଁ କେଶର ବହୁ ଲାଭ କାରୀ: ନିୟମିତ କେଶର ସେବନ କରିବା ଦ୍ବାରା ଆମ ହୃତପିଣ୍ଡ ସୁସ୍ଥ ରହି ଥାଏ | ଏହା ଶରୀରର କୋଲେଷ୍ଟରଲ୍ ମାତ୍ରା ଓ ରକ୍ତ ଚାପକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ କରି ହୃତପିଣ୍ଡର କାର୍ଯ୍ୟ ଦକ୍ଷତା ଠିକ ରଖିବାରେ ସହାୟକ ହୋଇ ଥାଏ |
୭- କେଶର ଭଲ କରିଥାଏ ଅନେକ ରୋଗ: ଆସ୍ଥମା ପରି ଅନେକ ଶ୍ବାସ କ୍ରିୟା ସମ୍ବନ୍ଧିତ ରୋଗକୁ କେଶର ଠିକ କରିବା ସହ ଗ୍ୟାସ ଓ ପେଟ ଦରଜ ମଧ୍ୟ ଏହା ଠିକ କରିଥାଏ | ପାଚନ କ୍ରିୟାକୁ ସଠିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ରଖିବାରେ ମଧ୍ୟ କେଶର ବହୁତ ଲାଭ କାରୀ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ insomnia ବା ଅନିଦ୍ରା ଦୂର କରିବାରେ ଓ ଗର୍ଭାବସ୍ଥାରେ ଚିନ୍ତା, ଅବସାଦ ଦୂର କରିବାରେ ମଧ୍ୟ କେଶର ର ବିଶେଷ ଭୂମିକା ରହିଛି |
କିନ୍ତୁ ମନେ ରଖିବେ ଆବଶ୍ୟକତା ଠାରୁ ମାତ୍ରାଧିକ କେଶର କେବେହେଲେ ସେବନ କରିବେ ନାହିଁ ବା ଆପଣଙ୍କୁ ଯଦି କୌଣସି ଶାରୀରିକ ସମସ୍ୟା ରହିଛି ତେବେ ଆପଣ କେଶର ନିଜ ମନଇଚ୍ଛା ଗ୍ରହଣ କରିବେ ନାହିଁ | ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ଅନୁସାରେ ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରିବା ସର୍ବଦା ନିରାପଦ ଓ ଲାଭଦାୟକ |
ଏପରି ଆଉ ଅନେକ ଉପାଦେୟ ତଥ୍ୟ ଆଗକୁ ପାଇବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜ ସହ ଯୋଡି ହୋଇ ରହି ଥା’ନ୍ତୁ |


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format