କର୍କଟ ରୋଗ ଠାରୁ ନିଜକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବାପାଇଁ ଜୀବନରେ ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହି ସବୁ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ଉପାୟ !


1008
Remedies of Cancer
Remedies of Cancer

ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି ଯେ କ୍ୟାନ୍ସର୍ ବା କର୍କଟ ରୋଗ ଗୋଟିଏ ମାରାତ୍ମକ ତଥା ପ୍ରାଣନାଶକ ବେମାରୀ ଅଟେ । ଆଜିକାଲି ପୁଣି ବିଭିର୍ଣ ପ୍ରକାର କର୍କଟ ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଦିନକୁ ଦିନ ବଢି ଚାଲିଛି | କ୍ୟାନ୍ସର ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ, ନିଜେ ସତର୍କରେ ରହିବା ନିହାତି ଆବଶ୍ୟକ । ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ଆମେ କେତେକ ସାବଧାନତା ପାଳନ କରିଲେ ନିଶ୍ଚୟ ଭାବରେ କ୍ୟାନ୍ସର ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହି ପାରିବା । ଏବେ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କିଛି ଉପାୟ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯାହାକୁ ଆପଣ ପାଳନ କରି ନିଜକୁ କ୍ୟାନ୍ସର ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିପାରିବେ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ସେ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ଯେ କ୍ୟାନ୍ସର ଠାରୁ କିଭଳି ନିଜକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖି ପାରିବା –
୧- ନିୟମିତ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା କରାନ୍ତୁ: କ୍ୟାନ୍ସର ଠାରୁ ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ଭଲ ଉପାୟ ହେଉଛି ୪୯ – ୫୯ ବର୍ଷ ପରେ (ପ୍ରତି ୬ ମାସକୁ ଥରେ ) କ୍ୟାନ୍ସର ର ପରୀର୍କଷା ରାଇବା ଆବଶ୍ୟକ ବା କତେବେଳେ ଯଦି ଆପଣ ନିଜ ଶରୀର ଭିତରେ କିଛି ଅସାଧାରଣ ରୂପେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବାର ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ତୁରନ୍ତ check କରାନ୍ତୁ । ୯୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ଘଟଣା ଏପରି ଦେଖା ଯାଇଛି ଯେ, ଯଦି ଠିକ ସମୟରେ ରୋଗୀ ଠାରେ କ୍ୟାନସର ଚିହ୍ନଟ ହୁଏ ତେବେ ଠିକ ସମୟରେ ଉପଯୁକ୍ତ ଚିକିସ୍ଛା ଦ୍ବାରା ସେହି ରୋଗୀ ନିଶ୍ଚୟ ଆରୋଗ୍ୟ ଲାଭ କରିଥାଏ |
୨- ତେଲରେ ଭଜା ହୋଇଥିବା ବା ଛଣା ହୋଇଥିବା ଖାଦ୍ୟ ପଦାର୍ଥ,ଫାଷ୍ଟ୍ ଫୁଡ, ଜଙ୍କ ଫୁଡ୍ ଠାରୁ ଯଥା ସମ୍ଭବ ଦୂରେଇ ରହନ୍ତୁ: ତେଲରେ ଭଜା ହୋଇଥିବା ବା ଛଣା ହୋଇଥିବା ଖାଦ୍ୟ ପଦାର୍ଥ,ଫାଷ୍ଟ୍ ଫୁଡ, ଜଙ୍କ ଫୁଡ୍ ଠାରୁ ଯଥା ସମ୍ଭବ ଦୂରେଇ ରହନ୍ତୁ | ଖାସ୍ କରି ବଜାରରେ ମିଳୁଥିବା ତେଲ ଭଜା ବା ଛଣା ଖାଦ୍ୟ ଜିନିଷ ମାନଙ୍କଠାରୁ ସର୍ବଦା ଦୁରେଇ ରୁହନ୍ତୁ । କାରଣ ଆପଣ ବି ଏ କଥା ଜାଣିଥିବେ ଯେ, ବଜାରରେ ଦୋକାନୀମାନେ ଗୋଟିଏ ତେଲକୁ ହିଁ ଅଧିକ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବ୍ୟବହାର କରିଥା’ନ୍ତି ଓ ସେହି ତେଲରେ ପୁଣି ତେଲ ପକାଇ ଦିଅନ୍ତି । ଏପରି ତେଲକୁ ବାରମ୍ବାର ଗରମ କରିବା ଯୋଗୁଁ ସେହି ତେଲରେ ଭଜା ଜିନିଷ ଦେହ ପାଇଁ ବହୁତ ହାନିକାରକ ଓ ବିଷାକ୍ତ ହୋଇଥାଏ । ଏଭଳି ଜିନିଷ ଖାଇଲେ କ୍ୟାନ୍ସର ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ବଢି ଯାଇଥାଏ । ଏହା ଛଡା ଡ଼ାଲଡ଼ା ଘିଅ ଖାଇବା ବଦଳରେ ଶୁଦ୍ଧ ସୋରିଷ, ବାଦାମ, ନଡ଼ିଆ ତେଲକୁ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ । ଏହା ଦ୍ୱାରା ମଧ୍ୟ କ୍ୟାନ୍ସର ଠାରୁ ନିଜକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିପାରିବେ । ମନେ ରଖନ୍ତୁ, refined ତେଲ କେବେ ବି ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ।
୩- ଖାଦ୍ୟରେ ସାମିଲ କରନ୍ତୁ ହଳଦି, ଭିଟାମିନ୍ ‘ସି’  ଓ ‘ଇ’ ଜାତାୟ ଖାଦ୍ୟ: ନିଜର ଦୈନଦିନ ଜୀବନରେ ହଳଦି, ଭିଟାମିନ୍ ‘ସି’  ଓ ‘ଇ’ ଜାତାୟ ଖାଦ୍ୟ ସାମିଲ କରିବା ସହ ଯଥା ସମ୍ଭବ ଟିଭି, ଲାପଟପ୍/ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଓ ମୋବାଇଲ ଆଦିର ବ୍ୟବହାର ମଧ୍ୟ କମ୍ କରନ୍ତୁ |   ୪- ଯନ୍ତ୍ରଣା ବା ବ୍ୟଥାକୁ ନାସ କରୁଥିବା ଔଷଧ ଗୁଡିକୁ କେବେ ବି ସେବନ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ: ଅଧିକାଂଶ ଲୋକମାନେ ଶରୀରରେ ସାମାନ୍ୟ ବ୍ୟଥା ହେଲେ ବ୍ୟଥା କମାଇବା ଔଷଧ ସେବନ କରିଦିଅନ୍ତି, ତାହା ବି ପୁଣି ବିନା କୌଣସି ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶରେ। କିଛି ଲୋକ ତ ବ୍ୟଥାକୁ କମାଇବାପାଇଁ pain killer ଔଷଧ ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ସେବନ କରିଥାନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଏହି ଔଷଧର ବହୁତ side effect ବା ପାର୍ଶ୍ବପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଥାଏ । ଯାହାକି ଶରୀରର ବହୁତ କ୍ଷତି କରିଥାଏ । ଯଦି କେବେ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରେ କୌଣସି ବ୍ୟଥା ଯନ୍ତ୍ରଣା ହେଉଥାଏ, ସେତେବେଳେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶରେ ହିଁ ଔଷଧ ସେବନ କରନ୍ତୁ ।
୫- ମଳ ମୂତ୍ରର ବେଗକୁ ଅଟକାନ୍ତୁ ନାହିଁ: ବହୁତ ଲୋକଙ୍କର ଏପରି ଅଭ୍ୟାସ ଥାଏ ଯେ ସେମାନେ ମଳ ମୂତ୍ରର ବେଗକୁ ଅଧିକ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଟକାଇ ରଖି ଦିଅନ୍ତି ଓ ଅସମ୍ଭାଳ ପରିସ୍ଥିରେ ସେମାନେ ତ୍ୟାଗ କରିଥାନ୍ତି । ଏହା ମଧ୍ୟ କ୍ୟାନ୍ସର ସୃଷ୍ଟି କରିବାର ଗୋଟିଏ ବଡ଼ କାରଣ ।
୬- ନିଶା ଦ୍ରବ୍ୟ ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ: ସିଗାରେଟ୍, ମଦ, ଗୁଟଖା ଆଦି ପରି କୌଣସି ବି ନିଶା ଦ୍ରବ୍ୟ ସେବନ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଏହା ମଧ୍ୟ କ୍ୟାନ୍ସର ହେବାର ବଡ଼ କାରଣ ଅଟେ ତେଣୁ ଏହି ନିଶା ଦ୍ରବ୍ୟ ମାନଙ୍କଠାରୁ ଯଥା ସମ୍ଭବ ଦୂରେଇ ରହନ୍ତୁ ।
୭-  ଦୁଶ୍ଚିନ୍ତା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହନ୍ତୁ: ଅଧିକ ଚିନ୍ତିତ କରିବା ଓ ଅଧିକ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚିନ୍ତାରେ ରହିବା ମଧ୍ୟ କ୍ୟାନ୍ସରର କାରଣ ହୋଇଥାଏ । ଏଥି ପାଇଁ ଅଧିକ ଚିନ୍ତିତ ହୁଅନ୍ତୁ ନାହିଁ, ଖୁସି ରୁହନ୍ତୁ ଓ ନିଜ ମନକୁ ଶାନ୍ତ ରଖନ୍ତୁ । କେବେବି ଅଧିକ ବ୍ୟସ୍ତ ବିବ୍ରତ ବା ଚିନ୍ତିତ ହୁଅନ୍ତୁ ନାହିଁ ।
୮- ଓଜନକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରଖନ୍ତୁ: ଗବେଷଣାରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ, ଅଧିକ ଓଜନ ଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ କ୍ୟାନ୍ସର ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଧିକ ଥାଏ । ଶରୀରର ଓଜନ ବଢିବା ଯୋଗୁଁ ପାଚନ ତନ୍ତ୍ର ଉପରେ ବହୁତ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପଡିଥାଏ ଓ ଶରୀରର ଚଳପ୍ରଚଳ ମଧ୍ୟ ଭଲ ଭାବେ ହୋଇ ପାରି ନଥାଏ । ତେଣୁ ନିଜ ଓଜନକୁ ସର୍ବଦା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରନ୍ତୁ ଓ ଓଜନ ଅଧିକ ହୋଇଥିଲେ ତାହାକୁ କମାଇବାକୁ ପ୍ରୟାସ କରନ୍ତୁ ।
୯- ଅସୁରକ୍ଷିତ ଯୌନ ସମ୍ବନ୍ଧ: ଅସୁରକ୍ଷିତ ଓ ଅଧିକ ଯୌନ ସମ୍ବନ୍ଧ ରଖିବା ଦ୍ୱାରା ମଧ୍ୟ କ୍ୟାନ୍ସର ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ବଢି ଯାଇଥାଏ । କାରଣ କେଉଁ ଲୋକ କେଉଁ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଅଛି ତାହା ଜଣା ନଥାଏ ।
୧୦- ଯୋଗସନ କରନ୍ତୁ: ଯୋଗ ପ୍ରାଣାୟାମ ଯେ କୌଣସି ବି ରୋଗକୁ ଅଟକାଇବାକୁ ସକ୍ଷମ । ଯେଉଁ ଲୋକ ଅନୁଲୋମ ବିଲୋମ, କପାଳଭାତି ପ୍ରଣାୟାମ କରନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ କୌଣସି ବି ରୋଗ ଆକ୍ରମଣ କରି ପାରି ନଥାଏ ।
ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଆମର ଏହି ପୋଷ୍ଟ ନିଶ୍ଚୟ ଉପଯୋଗୀ ହୋଇ ପାରିବ |


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format