ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲ୍ଲାର ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସ୍ଥଳୀ


878
A tourist destination in Baleshwar district
A tourist destination in Baleshwar district

ବାଲେଶ୍ବର ଜିଲ୍ଲା ୩୬୩୪ ବର୍ଗ କି.ମି. ଅଞ୍ଚଳ, ୨,୩୧୭,୪୧୯ (୨୦୧୧ ଜନଗଣନା) ଜନସଂଖ୍ୟା ଓ ୮୧କି.ମି ଉପକୂଳ ବିଶିଷ୍ଟ ପୂର୍ବ ଓଡିଶାର ଏକ ଉପକୂଳବର୍ତ୍ତୀ ଜିଲ୍ଲା ଓ ପ୍ରଶାସନିକ ବିଭାଗ | ଏହି ଜିଲ୍ଲାରେ ଅନେକ ଆକର୍ଷଣୀୟ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସ୍ଥଳ ରହିଛି | ଚତୁର୍ଥ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ବାଲେଶ୍ବର ଜିଲ୍ଲାର ପ୍ରମୁଖ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସ୍ଥଳୀ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେବାକୁ ଚାହିଁବୁ |
ଏବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ବାଲେଶ୍ବର ଜିଲ୍ଲାର ଏହି ପ୍ରମୁଖ ଦର୍ଶନୀୟ ସ୍ଥାନ ବିଷୟରେ:-
•ଚାନ୍ଦିପୁର ବେଳାଭୂମି: ବାଲେଶ୍ବର ଜିଲ୍ଲାର ଚାନ୍ଦିପୁର ବେଳାଭୂମି ଭ୍ରମଣ ପାଇଁ ବେଶ ଉପଯୋଗୀ | ଏହି ସ୍ଥାନ ବାଲେଶ୍ବର ସହର ଠାରୁ ୧୬ କି.ମି. ଦୂର ଅଟେ | ଆପଣ ଏଠାରେ ଯାତ୍ରୀନିବାସ ବା ହୋଟେଲରେ ରହିପାରିବେ | ଏଠାରେ ଥିବା ଯାତ୍ରୀ ନିବାସରେ ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ଆବସର ବିନୋଦନ ପାଇଁ ଏକ ସୁନ୍ଦର ଠେକୁଆ ପାର୍କ, ନୌବିହାର ଓ ଜଏ-ରାଇଡ୍ ର ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିବା ସହ ରାଧା-କଷ୍ଣଙ୍କର ଏକ ମନ୍ଦିର ମଧ୍ୟ ରହିଛି | ଚାନ୍ଦିପୁର ବେଳାଭୂମି ସମୁଦ୍ର ଠାରୁ ପ୍ରାୟ ୫କି.ମି. ଦୂରରେ ଥିବା ହେତୁ ସମୁଦ୍ର ସ୍ନାନର ବାସ୍ତବ ମଜା ଏଠାରେ ଆପଣଙ୍କୁ ମିଳି ନ ପାରେ କିନ୍ତୁ ଚାନ୍ଦିପୁର ବେଳାଭୂମିରେ ଚାଲି ଚାଲି ଶୀତଳ ପବନର ଆନନ୍ଦ ଆପଣଙ୍କୁ ନିଶ୍ଚୟ ମିଳିବ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏହି ଅଞ୍ଚଳର ଆଖପାଖରେ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ଦର୍ଶନୀୟ ସ୍ଥାନ ମଧ୍ୟ ରହିଛି | ଚାନ୍ଦିପୁର ବେଳାଭୂମିରେ ଆପଣ ଦଳ ଦଳ ନାଲି କଙ୍କଡା ଦେଖିବାକୁ ପାଇବେ | ଏଠାରେ ବେଳାଭୂମି ଉପରୁ ଶାମୁକା ସଂଗ୍ରହ କରିବାର ମଜା ଆପଣଙ୍କୁ ନିଶ୍ଚୟ ମିଳିବ | ପ୍ରତି ବର୍ଷ ପେବୃଆରୀ ମାସରେ ଏହି ଅଞ୍ଚଳର କଳା, ସଂସ୍କୃତି, ନୃତ୍ୟ, ଗୀତକୁ ନେଇ ଏଠାରେ ଏକ ‘ବିଚ୍ ଫେଷ୍ଟିଭାଲ’ ମଧ୍ୟ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥାଏ | 
•ଇମାମି ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର: କୁହାଯାଏ ଇମାମି ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ଦର୍ଶନ ବିନା ବାଲେଶ୍ବର ଭ୍ରମଣ ନିରର୍ଥକ ଓ ଅସମ୍ପୂର୍ଣ | ଏହି ମନ୍ଦିର ପୁରୀ ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିରର ଅବିକଳ ନକଲ | ଏଠାରେ ମଧ୍ୟ ଚତୁର୍ଦ୍ଧା ମୂର୍ତ୍ତି ଜଗନ୍ନାଥ, ବଳଭଦ୍ର ଓ ଦେବୀ ସୁଭଦ୍ରା ସମେତ ସୁଦର୍ଶନ ପୂଜା ପାଉଛନ୍ତି | ଏହି ପ୍ରାଚୀନ ମନ୍ଦିରର କାରୁକାର୍ଯ୍ୟ ଅତି ସୁନ୍ଦର ଓ ଏହି ମନ୍ଦିର ର ସଂନ୍ଧ୍ୟା ସମୟର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଆକର୍ଷକ | ମନ୍ଦିରର ପରିଷ୍କାର ପରିଚ୍ଛନ୍ନତା ପ୍ରଶଂସନୀୟ ଓ ଏଠାରେ ମିଳୁଥିବା ଭୋଗ ଅର୍ଣ ଅତି ସ୍ବାଦିଷ୍ଟ |
• ପଞ୍ଚଲିଙ୍ଗେଶ୍ବର: ପଞ୍ଚଲିଙ୍ଗେଶ୍ବର ମନ୍ଦିର ବାଲେଶ୍ବରର ନିଳଗିରି ପର୍ବତ ଉପରେ ଅବସ୍ଥିତ | ଏହା ବାଲେଶ୍ବର ସହର ଠାରୁ ୨୮.୪  କି.ମି. ଦୂରରେ ଅବସ୍ଥିତ ଏକ ମନୋରମ ଶୈବ ପୂଠ ଯେଉଁ ଠାରେ ପାଞ୍ଚଗୋଟି ଲିଙ୍ଗ ପୂଜା ପାଉଛନ୍ତି ଯାହା ଉପରେ ଝରଣା ରହିଛି | ଏହି ସ୍ଥାନରେ ଆପଣ ଉଭୟ ପ୍ରାକୃତିକ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ଓ ଐଶ୍ବରୀକ ବିଶ୍ବାସର ସମନ୍ବୟ ଦେଖିବାକୁ ପାଇବେ |
• କୁଲଡିହ ବନ୍ୟଜନ୍ତୁ ଅଭଆରଣ୍ୟ: ବାଲେଶ୍ବର ଜିଲ୍ଲାର ୩୦୦ ବର୍ଗ କି ମି. ବିଶିଷ୍ଟ ସୁବିସ୍ତୃତ କୁଲଡିହ ବନ୍ୟଜନ୍ତୁ ଅଭଆରଣ୍ୟରେ ପ୍ରାକୃତିକ ପରିବେଶ ମଧ୍ୟରେ ଆପଣ ହାତୀ, ହରିଣ, ଭାଲୁ, ଚିତାବାଘ, ହର୍ନ ବିଲ୍ ସମେତ ଅନେକ ବିରଳ ବନ୍ୟ ପଶୁ ଓ ବିଭିର୍ଣ ପ୍ରକାର ପକ୍ଷୀ ତଥା ସରୀସୃପ ଦେଖିବାକୁ ପାଇବେ | ଏହି ଅଞ୍ଚଳଟି ଜନବସତି ଠାରୁ ଦୂରରେ ରହିଥିବାରୁ ଏହାର ପରିବେଶ ଶାନ୍ତ ଓ ସୁନ୍ଦର | ବିଶେଷ କରି ରାତିର ଶାନ୍ତ ସମୟରେ ଆପଣ ଏଠାରେ ବନ୍ୟ ଜନ୍ତୁଙ୍କର ଶବ୍ଦ ଶୁଣିବାକୁ ପାଇବେ | ଆଡଭେନ୍ଚଚର୍ ର ସୌକ ଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ସ୍ଥାନ ବହୁତ ବଢିଆ | ନଭେମ୍ବର ମାସରୁ ମାର୍ଚ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ସ୍ଥାନ ଭ୍ରମଣ କରିବା ପାଇଁ ବେଶ୍ ଅନୁକୂଳ | ଏହି ଘଞ୍ଚ ଜଙ୍ଗଲ ମଧ୍ୟରେ ବୁଲିବା ପାଇଁ ଦଳବଦ୍ଧ ହୋଇ ଯିବା ଉଚିତ | ଏହା ସହ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ଫାଷ୍ଟ୍ ଏଡ, ଟର୍ଚ୍ଚ ଓ ପୋଷାକ ମଧ୍ୟ ସାଙ୍ଗରେ ନେବା ଦରକାର | ଜିପ୍ ସଫାରି ସହାୟତାରେ ଏହି ଘଞ୍ଚ ଜଙ୍ଗଲରେ ଥିବା ବନ୍ୟଜନ୍ତୁ ଅଭଆରଣ୍ୟ ଭ୍ରମଣ କରିବା ବେଶି ନିରାପଦ |
• ଝରେଶ୍ବର ମନ୍ଦିର: ବାଲେୟଶ୍ବର ରେଳ ଷ୍ଟେସନ ଓ ନୂଆ ବଜାର ନିକଟରେ ଥିବା ଝରେଶ୍ବର ମନ୍ଦିର ଏକ ସୁନ୍ଦର ଶୈବ ପୀଠ ସ୍ଥଳ | ଏହି ଶୈବ ପୀଠରେ ଆପଣ ପାଞ୍ଚଟି ପିତଳ ସର୍ପ ପୂଜା ସ୍ଥଳରେ ମୁଖ୍ୟ ଦେବତା ଝରେଶ୍ବରଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବା ପରି ରହିଥିବାର ଦେଖିବାକୁ ପାଇବେ | ଏଠାରେ ମୁଖ୍ୟତଃ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମାବଲମ୍ବୀ ଲୋକମାନଙ୍କର ସମାଗମ ଆପଣ ଦେଖିବାକୁ ପାଇବେ | ପ୍ରତି ବର୍ଷ ମହା ଶିବରାତ୍ରିରେ ଏଠାରେ ଭକ୍ତ ମାନଙ୍କର ଭିଡ ଜମେ |
 ଆଗାମୀ ପୋଷ୍ଟରେ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ବାଲେଶ୍ବର ଜିଲ୍ଲାର ଆଉ କେତୋଟି ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସ୍ଥଳୀ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେବୁ | ଆମ ଠାରୁ ଏପରି ଆବଶ୍ୟକୀୟ ତଥ୍ୟ ପାଇବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜ୍ ସହ ଯୋଡି ହୋଇ ରହନ୍ତୁ |


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format