ବରଗଡ ଜିଲ୍ଲାର ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସ୍ଥଳ


863
Tourist Place of Bargarh District
Tourist Place of Bargarh District

• ବିନ୍ଧ୍ୟବାସିନୀ: ବରଗଡ ଜିଲ୍ଲାର ଭେଡେନ ତହସିଲ୍ ଅନ୍ତର୍ଗତ ସଂକୀର୍ତ୍ତା ଗ୍ରାମ ନିକଟରେ ବିନ୍ଧ୍ୟବାସିନୀ ପର୍ବତ ରହିଛି | ବରଗଡ ଜିଲ୍ଲା ସଦର ମହକୁମା ଠାରୁ ଏହା ୩୫ କି.ମି ଦୂର ଅଟେ | ଏହି ପର୍ବତ ଉପରେ ଏକ ସୁନ୍ଦର ମନ୍ଦିର ରହିଛି ଯେଉଁଠାରେ ଦେବୀ ବିନ୍ଧ୍ୟବାସିନୀ ପୂଜା ପାଉଛନ୍ତି | ଏହି ଦେବୀଙ୍କ ନାମ ଅନୁସାରେ ପର୍ବତର ନାମ ମଧ୍ୟ ବିନ୍ଧ୍ୟବାସିନୀ ରଖାଯାଇଛି | ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକ ଏହି ଦେବୀଙ୍କୁ ବହୁତ ଶ୍ରଦ୍ଧା ଓ ବିଶ୍ବାସ କରନ୍ତି | ବିନ୍ଧ୍ୟବାସିନୀ ଦେବୀ ଉକ୍ତ ଅଞ୍ଚଳର ପ୍ରତ୍ୟେକ୍ଷ ଦେବୀ ଓ ସେଠାକାର ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ଦେବୀଙ୍କର ବେଶ୍ କୃପା ଓ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ପ୍ରଭାବ ରହିଛି ବୋଲି ବିଶ୍ବାସ କରାଯାଏ | ପ୍ରାୟ ୨୦୦ ଏକର କ୍ଷେତ୍ର ବ୍ୟାପି ଏହି ପର୍ବତର ପାଦ ଦେଶରେ ୫୦ ଏକରର ଚରାଭୂମି ରହିଛି | ସଂକୀର୍ତ୍ତା ଗ୍ରାମବାସୀ ମାନେ ୨୭ ଏକର ଜମି ଦେବୀଙ୍କର ପର୍ବ ପର୍ବାଣୀ ଆଦି ଧାର୍ମିକ ତଥା ଅାନୁଷ୍ଠାନିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ମଧ୍ୟ ଦେବୀଙ୍କୁ ଉସ୍ଛର୍ଗ କରିଛନ୍ତି |   ଏଠାରେ ଦେବୀ ବିନ୍ଧ୍ୟବାସିନୀଙ୍କର ମୁଖ୍ୟ ପର୍ବ ପ୍ରତି ବର୍ଷ ଚୈତ୍ର ପୂର୍ଣିମାରେ ବେଶ୍ ଯାକଜମକରେ ୫ ଦିନ ଧରି ପାଳିତ ହୋଇଥାଏ  ଓ ଏଠାରେ ପଶୁ ବଳି ଦେବାର ଅନ୍ଧବିଶ୍ବାସ ମଧ୍ୟ ପାରମ୍ପରିକ ନୀତିରେ କରାଯାଇ ଆସୁଛି | ଏହି ଧାର୍ମ ସ୍ଥଳ ଓଡିଶା ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ବାରା ମାନ୍ୟତା ପ୍ରାପ୍ତ ଏକ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସ୍ଥଳ ଅଟେ | 
•ନୃସିଂହନାଥ ମନ୍ଦିର: ବରଗଡ ଜିଲ୍ଲାର ନୃସିଂହନାଥ ମନ୍ଦିର ଏକ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଧର୍ମ ପୀଠ ଯାହା ଅତୀତର ବୋରାସମ୍ବାର(ବର୍ତ୍ତମାନର ପଦ୍ମପୁର ଉପମଣ୍ଡଳ) ସାମ୍ରାଜ୍ୟ ସହ ସମ୍ବନ୍ଧିତ | ଏହି ସ୍ଥାନ ଜିଲ୍ଲା କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଠାରୁ ୧୫୦ କି.ମି. ଦୂର ଅଟେ | ୩୨୩୪ ଫୁଟ ଉଚ୍ଚତା ବିଶିଷ୍ଟ ଗନ୍ଧମାର୍ଦ୍ଧନ ପର୍ବତର ପାଦ ଦେଶରେ ଏହି ନୃସିଂହନାଥ ମନ୍ଦିର ଅବସ୍ଥିତ | ପାଟଣାର ଅଷ୍ଟମ ଚୌହାନ ରାଜା ବୈଜଲ୍ ଦେବ୍ ଏହି ମନ୍ଦିରର ନିର୍ମାଣ କରାଇ ଥିଲେ | ମନ୍ଦିର ର ଏକ ପଥରରେ ଏହି ମନ୍ଦିରର ନିର୍ମାଣ ଓ ଇତିହାସ ବିଷୟରେ ଏକ ଶିଳାଲେଖା ରହିଛି | ବନଜଙ୍ଗଲ, ପାହାଡ ଆଦି ପ୍ରାକୃତିକ ପରିବେଶ ଦ୍ବାରା ଏହି ବିଷ୍ଣୁ ପୀଠର ମନ୍ଦିର ପରିବେଷ୍ଟିତ ଯାହାକୁ ଓଡିଶା ସରକାର ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସ୍ଥଳର ମାନ୍ୟତା ମଧ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି | ହ୍ବେନ୍ ସାଂ ଭାରତ ଭ୍ରମଣ କରିଥିବା ବେଳେ ଏହି ସ୍ଥାନର ବର୍ଣନା ମଧ୍ୟ କରିଥିଲେ ଯେଉଁଥିରୁ ଏହା ସୂଚନା ମିଳେ ଯେ ନୃସିଂହନାଥ ଧର୍ମ ସ୍ଥଳ ଅତୀତରେ ଏକ ବୌଦ୍ଧ ପୀଠ ଥିଲା ଯାହା ସେତେବେଳେ ପରିମଲଗିରି ନାମରେ ଜଣା ଥିଲା | ଇତିହାସରୁ ଏହା ମଧ୍ୟ ସ୍ପଷ୍ଟ ଯେ ସେତେବେଳେ ବୌଦ୍ଧ ଶ୍ରମଣ ନାଗାର୍ଜୁନ ଏଠାରେ ରହୁଥିଲେ | ମନ୍ଦିରର ଆଖପାଖରେ ଏକ ପାହାଡି ଝରଣା ପ୍ରବାହିତ ଯାହା ଭିର୍ଣ  ଭିର୍ଣ ସ୍ଥାନରେ କପିଳଧାରା, ଭୀମଧର, ଚଳଧର, ସୀତାକୁଣ୍ଡ, ଗୌକୁଣ୍ଡ ଆଦି ଭିର୍ଣ ଭିର୍ଣ ନାମରେ ଜଣା | ଗନ୍ଧମାର୍ଦ୍ଧନର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଶିଖର ବିନ୍ଦୁ ‘ଭୀମ ମଡୁଆ’ ନାମରେ ଜଣା | ପବିତ୍ର ବୈଶାଖମେଳା ନୃସିଂହନାଥ ମନ୍ଦିରରେ ନୃସିଂହଚତୁର୍ଦ୍ଦଶୀରେ ପାଳନ କରାଯାଏ ଓ ପ୍ରିତି ବର୍ଷ ନୃସିଂହଚତୁର୍ଦ୍ଦଶୀରେ ସେଠାରେ ଏକ ବିଶାଳ ମେଳାର ଆୟୋଜନ ମଧ୍ୟ କରାଯାଏ ଯାହା ହଜାର ହଜାର ଭକ୍ତଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କରିଥାଏ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସୌର ପରାଗ ଓ ଚନ୍ଦ୍ର ଗ୍ରହଣ ଦିନ ମଧ୍ୟ ଏହି ପୀଠରେ ପର୍ବ ପାଳନ କରାଯାଏ | ପିକନିକ୍ କରିବା ପାଇଁ ଏହା ଏକ ଲୋକପ୍ରିୟ ସ୍ଥାନ ଅଟେ |
•ଷଷ୍ଠ ସମ୍ଭୁ: ଅଷ୍ଟସମ୍ଭୁ ମଧ୍ୟରୁ ନିମ୍ନ ଛ’ ଗୋଟି ସମ୍ଭୁ ବା ଶୈବ ପୀଠ ଆପଣ ବରଗଡ ଜିଲ୍ଲାରେ ପରିଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ପାଇବେ:- ୧-ବରଦାବାଲୁଙ୍କେଶ୍ବର : ବରଗଡ ଜିଲ୍ଲାର ସଦରମହକୁମା ଠାରୁ ୧୩କି.ମି. ଦୂରରେ ଥିବା ଗାଇସୀମା ଗ୍ରାମରେ ବରଦାବାଲୁଙ୍କେଶ୍ବର ମନ୍ଦିର ଅବସ୍ଥିତ | କୁହାଯାଏ ଯେ ସମ୍ବଲପୁର ରାଜା ଅଭୟ ସିଂ ୧୭୬୬ରୁ ୧୭୭୮ ମସିହା ମଧ୍ୟରେ ଏହି ମନ୍ଦିର ର ନିର୍ମାଣ କରାଇଥିଲେ |
୨-ସ୍ବପ୍ନେଶ୍ବର: ବରଗଡ ଜିଲ୍ଲା ସଦରମହକୁମା ଠାରୁ ୩୦ କି.ମି ଦୂରରେ ରହିଛି ଅତାବିରା ତହସିଲ ଅନ୍ତର୍ଗତ ସ୍ବର୍ଣ-ସ୍ବର୍ଣ ଗ୍ରାମ ; ଯେଉଁଠାରେ ୪ ଏକର କ୍ଷେତ୍ର ପରିମିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ସ୍ବପ୍ନେଶ୍ବର ଶୈବ ପୀଠ ରହିଛି | ଏହି ଶୈବ ପୀଠ ସମ୍ବଲପୁରର ରାଜା ଅଜିତ ସିଂଙ୍କ ରାଜତ୍ବ ସମୟରେ ଦେଓ୍ବାନ୍ ଦକ୍ଷିଣରାୟଙ୍କ ତତ୍ବବଧାନରେ ନିର୍ମାଣ କରା ଯାଇଥିଲା | ଏହି ମନ୍ଦିର ସମ୍ମୁଖରେ ୬ଏକର ସ୍ଥାନ ବିସ୍ତୃତ ଏକ ସୁନ୍ଦର ପୁଷ୍କରଣୀ ମଧ୍ୟ ରହିଛି |
୩-ବୈଦ୍ୟନାଥ: ବରଗଡ ଜିଲ୍ଲା ସଦରମହକୁମାର ପଶ୍ଚିମରେ ୭କି.ମି ଦୂରରେ ରହିଛି ଦେଓଗାଁ ଯେଉଁଠାରେ ବୈଦ୍ୟନାଥ ଶୈବ ପୀଠ ଅବସ୍ଥିତ | ଐତିହାସିକ ଶିବ ପ୍ରସାଦ ଦାସଙ୍କ ମତ ଅନୁସାରେ ଏହି ଶୈବ ପୀଠ ମଧ୍ୟ ସମ୍ବଲପୁର ର ରାଜା ଅଜିତ ସିଂଙ୍କ ରାଜତ୍ବ ସମୟରେ ଦେଓ୍ବାନ୍ ଦକ୍ଷିଣରାୟଙ୍କ ତତ୍ବବଧାନରେ ନିର୍ମାଣ କରା ଯାଇଥିଲା |
୪-ମହାକାଳେଶ୍ବର: ବରଗଡ ଜିଲ୍ଲା ସଦରମହକୁମାର ଦକ୍ଷିଣରେ ଭଟ୍ଟଲି ପୁଲିସ୍ ଷ୍ଟେସନ ଅଧୀନରେ ନିଳଜୀ ଗ୍ରାମ ରହିଛି | କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ଅନୁସାରେ ଚୌହାନ୍ ରାଜା ବଳରାମ ଦେବଙ୍କ ରାଜତ୍ବ ସମୟରେ ଦେଓ୍ବାନ୍ ଦକ୍ଷିଣରାୟଙ୍କ ତତ୍ବବଧାନରେ ଭଗବାନ ଶିବ ସେଠାରେ ମହାକାଳେଶ୍ବର ଅବତାର ନେଇଥିଲେ ଓ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ନିଳଜୀ ଗ୍ରାମର ସେହି ସ୍ଥାନରେ ମହାକାଳେଶ୍ବରଙ୍କୁ ପୂଜା ଆରାଧନା କରିବା ପାଇଁ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥିଲା |
୫-ବିଶ୍ବେଶ୍ବର: ବରଗଡ ଓ ସମ୍ବଲପୁରକୁ ସଂଯୋଗ କରୁଥିବା ଜାତୀୟ ରାଜପଥର ଏକ ପାର୍ଶ୍ବରେ ଅତାବୀରା ତହସିଲ ଅନ୍ତର୍ଗତ ସାରଣ୍ଡା ଗ୍ରାମ ଅବସ୍ଥିତ ଯେଉଁଠାରେ ବିଶ୍ବେଶ୍ବରଙ୍କର ମନ୍ଦିର ରହିଛି | କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ଅନୁସାରେ ଏହି ଶୈବ ପୀଠ ମଧ୍ୟ ଚୌହାନ୍ ରାଜା ବଳରାମ ଦେବଙ୍କ ରାଜତ୍ବ ସମୟରେ ଦେଓ୍ବାନ୍ ଦକ୍ଷିଣରାୟଙ୍କ ତତ୍ବବଧାନରେ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି |
 ୬-କେଦାରନାଥ: ବରଗଡ ଜିଲ୍ଲା ସଦରମହକୁମାର ଉତ୍ତରରେ ୩୫ କି.ମି. ଦୂରରେ ବରାପହର ପର୍ବତର ପାଦ ଦେଶରେ ଅମ୍ବାଭୋନା ନାମକ ସ୍ଥାନରେ ଶୈବ ପୀଠ ସ୍ଥଳ କେଦାରନାଥ ରହିଛି | ଏହି ସ୍ଥାନରେ ଏକ ସୁନ୍ଦର ପୁଷ୍କରଣୀ ମଧ୍ୟରେ ଭଗବାନ ଶିବ କେଦାରନାଥ ନାମରେ ରହିଛନ୍ତି | ଏହା ବରଗଡ ଜିଲ୍ଲାର ଏକ ଆକର୍ଷଣୀୟ ଧର୍ମ ପୀଠ |
•ଦେବରିଗଡ: ବରଗଡ ଜିଲ୍ଲାସ୍ଥ ବାରାପହର ପାହାଡରେ ରହିଛି ୨୨୬୭ ଫୁଟ ଉଚ୍ଚତା ବିଶିଷ୍ଟ ଏକ ପର୍ବତ ଶିଖର ବା ଶୃଙ୍ଗ | ଏହି ସ୍ଥାନର ଏକ ଐତିହାସିକ ପୃଷ୍ଚଭୂମି ରହିଛି | ଲଖନପୁର ର ଗୋଣ୍ଡ ଜମିଦାର ବିଦ୍ରୋହୀ ବଳଭଦ୍ର ଦେବଙ୍କୁ ଏହି ସ୍ଥାନରେ ମୃତ୍ୟୁଦଣ୍ଡ ଦିଆ ଯାଇଥିଲା | ବରଗଡର ମୌଫିଦାର ବାଲୁକି ଦାସଙ୍କର ହତ୍ୟା ପରେ ମହାପାତ୍ର ରାଏ ଓ ବଳଦିଆ ରାଏ ମଧ୍ୟ ୧୮୪୦ ଖ୍ରୀଷ୍ଟାବ୍ଦରେ ଏଠାରେ ଶରଣ ନେଇଥିଲେ | ସ୍ବାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀ ବୀର ସୁରେନ୍ଦ୍ର ସାଏଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ୧୮୬୪ ମସିହାରେ ବ୍ରିଟିଶ ସୈନ୍ୟ ଏହି ସ୍ଥାନରେ କାବୁ କରି ନେଇଥିଲେ | ଏଠାରେ ଏକ ପ୍ରାକୃତିକ ବନ୍ୟଜନ୍ତୁ ଅଭଆରଣ୍ୟ ମଧ୍ୟ ରହିଛି ଯେଉଁଠାରେ ହାତୀ, ବଣମଇଁଷି, ବ୍ଲାକ୍ ବକ୍ ବ୍ୟତୀତ ପ୍ରାୟ ଅନ୍ୟ ସବୁ ଜୀବ ଜନ୍ତୁ ଅଳ୍ପେ ବହୁତେ ଅାପଣ ଦେଖିବାକୁ ପାଇବେ |    ଷଷ୍ଠ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲାର ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସ୍ଥଳ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଅବଗତ କରାଇବୁ | ଏପରି ଉପାଦେୟ ତଥ୍ୟ ପାଇବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜ୍ ସହ ଯୋଡି ହୋଇ ରହନ୍ତୁ |


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format