କେଶରେ ଲୁଣ ଲଗାଇବାର ଚମତ୍କାରୀ ଫାଇଦା


879
Keshare Luna Lagibara Chamatkar Faidat
Keshare Luna Lagibara Chamatkar Faidat

ଆପଣମାନେ ଜାଣନ୍ତି ଯେ ଲୁଣ ବିନା ଖାଦ୍ୟ ସ୍ବାଦିଷ୍ଟ ହୋଇ ପାରେ ନାହିଁ | ଖାଦ୍ୟରେ ଲୁଣର ବ୍ୟବହାର ବ୍ୟତୀତ ଆଉ ଅନେକ ଉପଯୋଗିତା ମଧ୍ୟ ଲୁଣର ରହିଛି | ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଇବୁ ଯେ କେଶ ପାଇଁ ଲୁଣର କି ଉପଯୋଗିତା ରହିଛି | କେଶରେ ଲୁଣ ଲଗାଇଲେ ଅନେକ ଫାଇଦା ମିଳିଥାଏ ଯାହା ଦ୍ବାରା ଆପଣଙ୍କର ଉଭୟ ସମୟ ଓ ଅର୍ଥ ମଧ୍ୟ ବଞ୍ଚି ଥାଏ| ଆପଣଙ୍କ ରୋଷେଇ ଘରେ ଲୁଣ ତ ନିଶ୍ଚୟ ଥିବ | ରୋଷେଇରେ ଲୁଣର ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ବିଷୟରେ ସମସ୍ତେ ଜାଣନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଖୁବ୍ କମ୍ ଲୋକ ଜାଣନ୍ତି ଯେ ଖାଦ୍ୟ ବ୍ୟତୀତ ଏହାର ବ୍ୟବହାର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ କରାଯାଇଥାଏ । ଯଦି ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ କେଶକୁ ଘନ ଏବଂ ଲମ୍ବା କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ତେବେ ଲୁଣର ବ୍ୟବହାର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ନିଶ୍ଚୟ ହେବ ।ନିଜର କେଶକୁ ସୁସ୍ଥ, ଘନ ଓ ସୁନ୍ଦର କରିବା ପାଇଁ ଆମେ ନିମ୍ନରେ ଜଣାଇ ଥିବା ଲୁଣର ପ୍ରୟୋଗକୁ ନିଶ୍ଚୟ ଆପଣାନ୍ତୁ | ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କିପରି କରିବେ କେଶରେ ଲୁଣର ବ୍ୟବହାର।
*ରୂପି ଦୂର କରିବାରେ ଲୁଣ ବହୁତ ଉପକାରୀ: କେଶରୁ ରୂପି ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ଏକ କପ୍ ପାଣିରେ ୩ ଚାମଚ ଲୁଣ ପକାଇ ଫୁଟାନ୍ତୁ । ଏହା ପରେ ଏହାକୁ ଥଣ୍ଡା କରିଦିଅନ୍ତୁ । ଏହି ପାଣିରେ କେଶକୁ ଧୋଇ ୫ ରୁ ୧୦ ମିନିଟ୍ ଯାଏଁ ମସାଜ୍ କରନ୍ତୁ । ଏହା ପରେ ସାମ୍ପୁରେ ସଫା କରି ଥଣ୍ଡା ପାଣିରେ ଧୋଇଦିଅନ୍ତୁ । ରୂପି ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ଏପରି ସପ୍ତାହରେ ୨-୩ଥର କିଛି ମାସ ଯାଏ କରିବା ପରେ ଆପଣ ନିଜେ ଏହାର ଉପକାର ଅନୁଭବ କରି ପାରିବେ |
*ଲୁଣ ପ୍ରୟୋଗ କରି ଦୂର କରନ୍ତୁ କେଶ ଝଡିବା ସମସ୍ୟା : ଯଦି ଆପଣ ନିଜର କେଶ ଝଡିବା ଯୋଗୁଁ ଚିନ୍ତିତ ଅଛନ୍ତି ତେବେ ଲୁଣ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ଭଲ ଉପାୟ । ସ୍କାଲପରେ ଲୁଣ ପ୍ରୟୋଗ କରିବା ଦ୍ବାରା ଆପଣଙ୍କ ସ୍କାଲପର ବନ୍ଦ ଲୋମ ଛିଦ୍ର ଖୋଲି ଯାଇଥାଏ । ଯାହା ଫଳରେ କେଶ ଝଡିବା ବନ୍ଦ ହେବା ସହ କେଶ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଥାଏ ।
*ଘନ କେଶ ପାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ଲୁଣ : କେଶକୁ ସୁସ୍ଥ ,ସୁନ୍ଦର ଏବଂ ଘନ କରିବା ପାଇଁ ହେୟାର୍ ଏକ୍ସଫୋଲିଏସନ୍ ଖୁବ୍ ଜରୁରୀ । ଏଥିପାଇଁ ଯେଉଁ ସେରମ୍ ଆପଣ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି ତାହା କେମିକାଲ୍ ଯୁକ୍ତ ହୋଇଥାଇ ପାରେ। ସେଥିପାଇଁ ଆପଣ ସାମ୍ପୁରେ ଅଳ୍ପ ଲୁଣ ମିଶାଇ ଏକ୍ସଫୋଲିଏଟର୍ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ ।
*ଲୁଣର ପ୍ରୟୋଗ ସ୍କାଲପରେ ରକ୍ତ ସଞ୍ଚାଳନ ବୃଦ୍ଧି କରିଥାଏ : ସମୁଦ୍ର ଲୁଣରେ ଅନେକ ମିନେରାଲ ଯେପରି କ୍ୟାଲସିୟମ, ଜିଙ୍କ୍, ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମ, ବ୍ରୋମାଇଡ୍, ସଲଫର୍ ଏବଂ ସୋଡିୟମ୍ କ୍ଲୋରାଇଡ୍ ଥାଏ ।ତେଣୁ ଏହାର ବ୍ୟବହାର ସ୍କାଲପରେ ରକ୍ତ ସଞ୍ଚାଳନ ବୃଦ୍ଧି କାରାଇବା ସହ କେଶ ବଢାଇବାରେ ମଧ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଏହା ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ।
* ଲୁଣ ପ୍ରୟୋଗ କରି କେଶକୁ ତୈଳାକ୍ତ ହେବାରୁ ରକ୍ଷା କରନ୍ତୁ : ସାମ୍ପୁରେ କିଛି ଲୁଣ ମିଶାଇ କେଶ ଧୁଅନ୍ତୁ । ଏହା ସ୍କାଲ୍ପ ଡେଡ୍ କୋଷିକା ଗୁଡିକ ହଟାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାବା ସହ କେଶରୁ ଅଧିକ ତୈଳ ଉତ୍ପନ୍ନ ହେଉଥିଲେ ତାକୁ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ କରିଥାଏ ।
ଆଶା କରୁଛୁ ଆପଣ ନିଜ କେଶରେ ଲୁଣର ଏହି ଉପାୟ ସବୁ ପ୍ରୟୋଗ କରି ଚମତ୍କାରୀ ଫାଇଦା ପାଇବେ |


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format