ନାରୀଙ୍କ ବିଷୟରେ ‘ଚାଣକ୍ୟନୀତି’ରେ ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛି ଏହି ୧୦ଗୋଟି କଟୁ ସତ୍ୟ


959
These 10 bitter truths are mentioned in the Chanakya Niti about women !
These 10 bitter truths are mentioned in the Chanakya Niti about women !

ଆମେ ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟ, କୌଟିଲ୍ୟ ବା ବିଷ୍ଣୁଗୁପ୍ତଙ୍କ ‘ଚାଣକ୍ୟନୀତି’ ରେ ବର୍ଣିତ ନୀତିବାଣୀ ବିଷୟରେ ଆପଣଙ୍କୁ ସୂଚନା ଦେଇଛୁ | ଚାଣକ୍ୟଙ୍କ ନୀତିବାଣୀ ସମାଜ ପାଇଁ ଆଲୋକ ସଦୃଶ | ଏବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ‘ଚାଣକ୍ୟନୀତି’ରେ ନାରୀମାନଙ୍କ ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ ଥିବା ଦଶଟି କାଟୁ ବାଣୀ ସମ୍ବନ୍ଧରେ :-
୧. ଅଧିକାଂଶ ପାରିବାରିକ କଳି ଝଗଡାରେ କେହି ନା କେହି ନାରୀର ହାତ ରହିଥାଏ । ଅଧିକାଂଶ ସ୍ଥଳେ ପୁରୁଷକୁ ଅସ୍ତ୍ର କରି କୁଟୀଳା ପ୍ରକୃତିର ନାରୀ ମାନେ ଘର, ପରିବାର ବା ସମାଜରେ ଅଶାନ୍ତି ଓ ଦ୍ବନ୍ଦ ଉପୁଜାଇ ଥା’ନ୍ତି | ତେଣୁ ପୁରୁଷ ମାନେ ନାରୀର ପ୍ରରୋଚନାରେ ନପଡି ବରଂ ବୁଝି ବିଚାରି କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ |
୨. ଆପଣ ରାମାୟଣ, ମହାଭାରତ ପରି ପୁରାଣ ବା ଇତିହାସକୁ ଥରେ ନଜର ପକାଇଲେ ଜଣି ପାରିବେ ଯେ, ଏ ସଂସାରରେ ଅଧିକାଂଶ ଯୁଦ୍ଧ, ହତ୍ୟା, ବିଭୀଷିକା କେବଳ ନାରୀକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ବା ନାରୀର କୁମନ୍ତ୍ରଣା ହେତୁ ସଂଘଠିତ ହୋଇଛି । ଏଥିପାଇଁ ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀ ନାରୀର ମାୟା ଜାଲରେ ବା ନାରୀ ପ୍ରତି ଅତ୍ୟଧିକ ଆସକ୍ତ ହେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ।
୩. ଏଇ ଦୁନିଆରେ ସବୁଠାରୁ ବଡ ଆକର୍ଷଣ କ’ଣ ? କାହା ଆଗରେ ସଂସାର ବିଜୟୀ ପୁରୁଷ ଅସହାୟ ହୋଇପଡେ ? କାହାର ଇଶାରାରେ କାଠ କଣ୍ଢେଇଟେ ପରି ନାଚେ ? ଏପରି ଏକ ଶକ୍ତିଟି କ’ଣ  ? ଏସବୁ ପ୍ରଶ୍ନର ଏକ ମାତ୍ର ଉତ୍ତର “ନାରୀର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ଓ ଯୌବନ” ।
୪. ଖରାପ ସମୟ ପାଇଁ ଧନ ସଞ୍ଚୟ କରି ରଖିବା ଦରକାର । ଏହା ସହିତ ନାରୀ ପ୍ରତି ମଧ୍ୟ ସାବଧାନ ରହିବା ଉଚିତ୍ । କାରଣ ନାରୀ ଏବଂ ଧନ ବେଳେ ବେଳେ ମନୁଷ୍ୟକୁ ଠକି ଦେଇଥାନ୍ତି ।
୫. ଯେଉଁ ନାରୀ ପତିଙ୍କ କଥାକୁ ଖାତିର କରେ ନାହିଁ ସେ ପବିତ୍ରତା ଠାରୁ ଅନେକ ଦୂରରେ ରହିଥାଏ । ପତିର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ବିନା ପତ୍ନୀ ଯେତେ ବ୍ରତ-ଉପବାସ କଲେ ଓ ଦାନ-ପୁଣ୍ୟ କଲେ ମଧ୍ୟ ତାହା ନିଷ୍ଫଳ ହୋଇଥାଏ ।
୬. ନାରୀ ଯେତେ ବୟସ୍କା ହେଉ ପଛକେ ସେ ନିଜକୁ ସଦାସର୍ବଦା ସୁନ୍ଦରୀ ଏବଂ ଯୌବନମୟୀ ବୋଲି ଭାବେ । ସେ ଯେ କୌଣସି ଉପାୟରେ ନିଜର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ଓ ଯୌବନକୁ ଅକ୍ଷୁର୍ଣ ରଖିବାକୁ ମଧ୍ୟ ଚାହେଁ, ଯାହାର ପରିମାଣ ଏହା ଯେ ପୁରୁଷ ନାରୀ ପ୍ରତି ସର୍ବଦା ଆକର୍ଷିତ ହୋଇ ତା’ ପଛରେ ଧାବନ କରିଥାଏ ।
୭. ନାରୀର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ, ଶାରୀରିକ ଗଠନ ପ୍ରତି ପୁରୁଷ ସର୍ବଦା ଆକର୍ଷିତ ହୋଇଥାଏ । ଏହି କାରଣରୁ କେତେକ ପୁରୁଷ ସୁନ୍ଦରୀ ନାରୀ ସହିତ ଅବସ୍ଥାନ କରୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ ପରନାରୀ ପ୍ରତି ଲୋଲୁପ ଦୃଷ୍ଟି ପକାଇ ଥା’ନ୍ତି। ଏମିତି କରିବା ସମୟରେ ସେହି ପୁରୁଷଟି ଭୁଲିଯାଏ ଯେ ସବୁ ନାରୀଙ୍କର ଅଙ୍ଗପ୍ରତ୍ୟଙ୍ଗ ଏକାପରି ଓ ଏହା ଏକ କୁକାର୍ଯ୍ୟ। ଏ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ପୁରୁଷ କେବଳ ଗୋଟିଏ ନାରୀ ସହିତ ସମ୍ପର୍କ ଯୋଡିବା ଉଚିତ୍ ଯାହା ଉତ୍ତମ ପୁରୁଷର ଲକ୍ଷଣ।
୮. ବଡ ବଡ ଜ୍ଞାନୀ, ମାନୀ, ବିଦ୍ୱାନ ଏପରିକି ଦେବତାମାନେ ବି ନାରୀକୁ ପାଇବା ପାଇଁ ବ୍ୟାକୁଳିତ ହୋଇଥାନ୍ତି । ଏଥିରେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବାର କିଛି ନାହିଁ ।
୯.ତାକୁ ହିଁ ପ୍ରକୃତ ପତ୍ନୀ କୁହାଯିବ ଯିଏ ଭୋଜନ ସମୟରେ ମାଆ ପରି, କାର୍ଯ୍ୟରେ ମନ୍ତ୍ରୀ ପରି , ସେବା ବେଳେ ଦାସୀ ପରି ଆଚରଣ କରିଥାଏ ।
୧୦. ବନ୍ଧନ ତ ଅନେକ ପ୍ରକାର । ତେବେ ପ୍ରେମର ବନ୍ଧନ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ | ଯଦି କୌଣସି ନାରୀ ଖୁବ୍ ସୁନ୍ଦରୀ ହୋଇ ଥାଏ, ତଥାପି ତା’ ପାଖରେ ଯଦି ସୁଗୁଣ, ମର୍ଯ୍ୟଦା, ଶିକ୍ଷା, ସଂସ୍କାର ନଥାଏ ତେବେ ସେପରି ନାରୀକୁ ବିବାହ କରିବା କେବେ ହେଁ ଠିକ୍ ନୁହେଁ ।
ଆପଣ ବି ଶୁଣିଥିବେ ଯେ, ବଡ ଲୋକମାନେ କହିଛନ୍ତି କି ‘ନାରୀ ମାୟା ସ୍ବୟଂ ନାରାୟଣଙ୍କୁ ବି ଅଗୋଚର’ | ଦିନକୁ ଦିନ ଯୁଗ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେଉଛି ଓ ମନୁଷ୍ୟର ଚିନ୍ତାଧାରା ମଧ୍ୟ ସେହି ଅନୁସାରେ ବଦଳୁଛି | ଯୁଗ ଅନୁସାରେ ‘ଚାଣକ୍ୟନୀତି’ରେ ବର୍ଣିତ ସମସ୍ତ କଥାକୁ ଆପଣ ଶତ ପ୍ରତିସତ ଗ୍ରହଣ କରି ନ ପାରନ୍ତି | କିନ୍ତୁ ତଥାପି ଚାଣକ୍ୟନୀତିର ଅଧିକାଂଶ ନୀତିବାଣୀ ନିଶ୍ଚିତ ଶିକ୍ଷଣୀୟ ତଥା ଗ୍ରହଣୀୟ | ଆମର ଏହି ପୋଷ୍ଟ ଟି କିପରି ଲାଗିଲା ମତାମତ ଦେଇ ଜଣାନ୍ତୁ ଏବଂ ଆମ ଠାରୁ ଆଗକୁ ଆଉ ଅନେକ ଶିକ୍ଷଣୀୟ କଥା ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜ୍ ସହ ଯୋଡି ହୋଇ ରହନ୍ତୁ |


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format