ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲ୍ଲାର ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସ୍ଥଳ


875
Tourist Place of Balangir Dist
Tourist Place of Balangir Dist

ବିଷୟ: ଆସନ୍ତୁ ବୁଲି ଯିବା ବଲାଙ୍ଗିର ଜିଲ୍ଲାର ଆଉ କେତୋଟି ମନୋରମ ସ୍ଥାନ !
ଆମେ ଆମର ଗତ ପୋଷ୍ଟରେ ବଲାଙ୍ଗିର ଜିଲ୍ଲାର କେତୋଟି ପ୍ରମୁଖ ପରିଯ୍ୟଟନ ସ୍ଥଳୀ ବିଷୟରେ ଆପଣଙ୍କୁ ସୂଚନା ଦେଇଛୁ | ବଲାଙ୍ଗିର ଜିଲ୍ଲାର ଆଉ କେତୋଟି ଲୋକପ୍ରିୟ ତଥା ଜଣାଶୁଣା ପର୍ସ୍ୟଟନ ସ୍ଥଳ ବିୟଷରେ ଏବେ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଇବାକୁ ଚାହିଁବୁ|
 ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ବୁଲି ଯିବା ବଲାଙ୍ଗିର ଜିଲ୍ଲାର ଆଉ କେତୋଟି ମନୋରମ ସ୍ଥାନ :-
• କୁମୁଡା ପାହାଡ: ବଲାଙ୍ଗିର ଜିଲ୍ଲାର କୁମୁଡା ପାହାଡ ଏହି ଜିଲ୍ଲାର ଅନ୍ୟ ଏକ ଆକର୍ଷଣୀୟ ଦର୍ଶନୀୟ ସ୍ଥାନ ଯାହା ଟିଟିଲାଗଡ ସହର ଠାରୁ ୦.୫ କି.ମି. ଦୂରରେ ଅବସ୍ଥିତ | ଏହି ସବୁଜ ବନାନୀ ଭରା ଏକ ପାହାଡିଆ ସ୍ଥାନରେ ପାହାଡର ପାଦ ଦେଶରୁ ପ୍ରାୟ ୪୦ଫୁଟ ଉଚ୍ଚରେ ୮୦ଫୁଟ ଦୈର୍ଘ୍ୟ ଓ ୪୦ ଫୁଟ ଚଉଡା କ୍ଷେତ୍ର ବିଶିଷ୍ଟ ଏକ ପ୍ରାକୃତିକ ପାହାଡି ଗୁମ୍ଫାରେ ପ୍ରଭୁ ଧବଳେଶ୍ବର ପୂଜା ପାଉଛନ୍ତି | ଏହା ଏକ ଛୋଟ ମନ୍ଦିର ହେଲେ ମଧ୍ୟ ଉକ୍ତ ଅଞ୍ଚଳର ଏକ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ମନ୍ଦିର | ପ୍ରତି ବର୍ଷ ମହାଶିବରାତ୍ରୀ ଦିନ ଏବଂ ଶ୍ରାବଣ ମାସ ସାରା ଏହି ଶୈବ ପୀଠରେ ହଜାର ହଜାର ଭକ୍ତଙ୍କର ଭିଡ ଜମେ | ଏହି ଶୈବ ପୀଠ ନିକଟରେ ଥିବା ପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀରାମଙ୍କ ମନ୍ଦିର ଏବଂ ପାହାଡ ଉପରେ ଥିବା ଏକ ଛୋଟ ଜଳାଶ୍ରୟ ଏହି ସ୍ଥାନର ଅନ୍ୟ ଏକ ବିଶେଷତ୍ବ | ଏଠାରେ ନାନା ପ୍ରକାର ଜଳକ୍ରୀଡା କରି ମଉଜ ମସ୍ତୀ କରିବା ପାଇଁ ଅନ୍ୟ ଏକ ବଡ କ୍ଷେତ୍ର ବିଶିଷ୍ଟ ଜଳାଶ୍ରୟ ମଧ୍ୟ ରହିଛି |
•ରାଣୀପୁର ଝରିଆଲ: ବଲାଙ୍ଗିର ସହରର ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମକୁ ୧୦୪ କି.ମି. ଦୂରରେ ପାହାଡିଆ ପରିବେଶରେ ୬୪ ଯୋଗିନୀ ପୂଜା ପାଉଥିବା ରାଣୀପୁର ଝରିଆଲ ଅବସ୍ଥିତ | ବାଇବେଲ୍ ରେ  ରାଣୀପୁର ଝରିଆଲ “ସୋମ ତୀର୍ଥ” ନାମରେ ପରିଚିତ | ଏହି ଧର୍ମୀୟ ସ୍ଥଳରେ ଶୈବ, ବୈଷ୍ଣବ, ବୌଦ୍ଧ ଧର୍ମ ଓ ତନ୍ତ୍ର ସାଧନାର ସମାଗମ ହୋଇଛି | ଏଠାରେ ପ୍ରଭୁ ସୋମେଶ୍ବର ମଧ୍ୟ ପୂଜା ପାଉଛନ୍ତି | ଏଠାରେ ଇନ୍ଦ୍ରଲାଥ ନାମକ ସୁନ୍ଦର ଇଟା ନିର୍ମିତ ମନ୍ଦିର ଓଡିଶାର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଇଟାରେ ତିଆରୀ ମନ୍ଦିର | ରାଣୀପୁର ଝରିଆଲରେ ପହଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ୪କି.ମି. ଦୂରରେ ମୁଣ୍ଡାପଡର ଠାରେ ଥିବା ବସ୍ ଷ୍ଟାଣ୍ଡ ନିକଟତମ ଅଟେ |
• ପାଟଣେଶ୍ବରୀ ମନ୍ଦିର: ବଲାଙ୍ଗିର ସହରର ପଶ୍ଚିମ ପାଟଣାଗଡ ଠାରୁ ୪୦ କି.ମି. ଦୂରରେ ପାଟଣେଶ୍ବରୀ ମନ୍ଦିର ରହିଛି | ପାଟଣା ଗଡର ଇତିହାସରେ ପ୍ରମୁଖ ସ୍ଥାନ ରହିଛି ଯାହାର ପ୍ରାକୃତିକ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟର ପ୍ରାଚୁର୍ଯ୍ୟ ମଧ୍ୟରେ ଶୋଭା ପାଉଥିବା ଏହି ଶକ୍ତି ପୀଠ ଚାଲୁକ୍ୟ ଢାଞ୍ଚାରେ ନିର୍ମିତ | ପାଟଣାଗଡ ଅନେକ ଐେତିହାସିକ ଘଟଣାର ପଷ୍ଠଭୂମି ଓ ଏଠାରେ ଥିବା ମନ୍ଦିରରେ ଚୌହାନ ରାଜ ବଂଶ ଶାସନ ବେଳର କଳା-କାରିଗରୀ ଛାପ ରହିଛି |     •ହରିଶଙ୍କର: ବଲାଙ୍ଗିର ଜିଲ୍ଲାର ଗନ୍ଧମାର୍ଦ୍ଧନ ପର୍ବତ ଉପରେ  ହରିଶଙ୍କର ଦୈବ ପୀଠ ଅବସ୍ଥିତ |ଏଠାରେ ଗ୍ରାନାଇଟ୍ ପଥର ଚଟାଣ ଫଟାଇ ପ୍ରବାହିତ ଏକ ସୁନ୍ଦର ଶୀତଳ ଝରଣା ରହିଛି ଯାହାର ଶୀତଳ ଜଳରେ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଦିନେ ସ୍ନାନ କରିବାର ମଜା ନିଆରା ଓ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ଏଠାରେ ସ୍ନାନ କରି ଅସାଧାରଣ ଖୁସି ଅନୁଭୁତ ହୋଇ ଥାଏ | ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁରେ ଏହି ସ୍ଥାନ ଭ୍ରମଣ ପାଇଁ ବେଶ୍ ବଢିଆ | ବିଶ୍ବାସ ରହିଛି ଯେ ଏଠାକାର ଶୀତଳ ଝରଣାରେ ସ୍ନାନ କଲେ ପାପ ମୋଚନ ହୋଇଥାଏ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ହରିଶଙ୍କର ଠାରେ ଆପଣ ବିଭିର୍ଣ ଜାତି-ପ୍ରଜାତିର ପ୍ରାଣୀ ଓ ଗଛଲତା ଦେଖିବାକୁ ପାଇବେ | ପ୍ରକୃତିର କୋଳରେ କିଛି ମଧୁର ମୂହୁର୍ତ୍ତ କଟାଇବା ପାଇଁ ହରିଶଙ୍କର ଏକ ଆଦର୍ଶ ସ୍ଥାନ | ଗନ୍ଧମାର୍ଦ୍ଧନ ପର୍ବତରେ ଥିବା ଏହି ଦୈବ ସ୍ଥଳରେ ପ୍ରତି ବର୍ଷ ବୈଶାଖ ମେଳାରେ ବହୁ ତୀର୍ଥଯାତ୍ରୀ ଓ ଭକ୍ତଙ୍କର ସମାଗମ ହୋଇଥାଏ | ଏହା ନିକଟରେ ଥିବା ହରିଣ ପାର୍କ ଓ ହର୍ବାଲ ଗାର୍ଡେନ୍ ଏହି ସ୍ଥାନର ଅନ୍ୟ ଏକ ମୁଖ୍ୟ ଆକର୍ଷଣ | ପ୍ରକୃତି କୋଳରେ ବଣଭୋଜିର ବାସ୍ତବ ଆନନ୍ଦ ନେବା ପାଇଁ ହରିଶଙ୍କର ଏକ ସୁନ୍ଦର ସ୍ଥାନ |
•ଜଳ ମହାଦେବ: ଜଳମହାଦେବ ଶୈବ ପୀଠ ବଲାଙ୍ଗିର ସହର ଠାରୁ ୧୦୦ କି ମି. ଦୂର  ଓ ହରିଶଙ୍କର ଠାରୁ ୫-୬ କି.ମି. ଦୂରରେ ଅବସ୍ଥିତ |

ଆପଣଙ୍କୁ ଆମେ ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ବଲାଙ୍ଗିର ଜିଲ୍ଲାର କେତୋଟି ମୁଖ୍ୟ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସ୍ଥଳୀ ବିଷୟରେ ଜଣାଇଲୁ | ଆଗାମୀ ପୋଷ୍ଟରେ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ବାଲେଶ୍ବର ଜିଲ୍ଲାର ମନୋରମ ଭ୍ରମଣ ଉପଯୋଗୀ ସ୍ଥାନ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେବୁ | ଆଶା କରୁଛୁ ଆମର ଏହି ପୋଷ୍ଟ ଆପଣଙ୍କୁ ବାଲେଶ୍ବର ଜିଲ୍ଲା ପରିଦର୍ଶନ କରିବାରେ ଯଥେଷ୍ଟ ସହାୟକ ହେବ | ଆମ ଠାରୁ ଏପରି ମହତ୍ବପୂର୍ଣ ସୂଚନା ପାଇବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜ୍ ସହ ଯୋଡି ହୋଇ ରହନ୍ତୁ |


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format