ଏପରି ଲକ୍ଷଣ ଥିବା ମହିଳା ହୋଇ ଥା’ନ୍ତି ଭାଗ୍ୟଶାଳୀ ସୁଲକ୍ଷଣୀ ଓ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ସ୍ୱରୂପା


982
According to the scriptures of Tulsi Das, 4 mantras of success ...
According to the scriptures of Tulsi Das, 4 mantras of success ...

ନାରୀ ହେଉଛି ଇଶ୍ବରଙ୍କର ସୁନ୍ଦରତ୍ତମ ସୃଷ୍ଟି | ପରିବାର ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ସମଗ୍ର ବିଶ୍ବର ବିରାଶ, ଉନ୍ନତି ଓ ପ୍ରଗତି ମୁଖ୍ୟତଃ ନାରୀର ଶିକ୍ଷା, ସଂସ୍କାର, ବିଚାର, ଚରିତ୍ର ଆଦି ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିଥାଏ | ବଡ ଲୋକ ମାନେ ତ ପ୍ରତ୍ୟେକ ନାରୀଙ୍କୁ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ବୋଲି କହି ଥା’ନ୍ତି  | ଆମ ସମାଜରେ ଆଜି ବି ପୁଅ ଝିଅଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କିଛି ମାତ୍ରାରେ ପକ୍ଷପାତ କରାଯିବାର ପରିଲକ୍ଷିତ ହେଉଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଓ ଆମ ସମାଜର କିଛି ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପୁତ୍ର ସନ୍ତାନ ପ୍ରତି ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ଆଶକ୍ତି ପରିଲକ୍ଷିତ ହେଉଥିଲେ ମଧ୍ୟ ତଥାପି ,କନ୍ୟା ଶୂନ୍ୟ ଘର ଘର ପରି ଲାଗେ ନାହିଁ | ବରଂ କନ୍ୟାଶୂନ୍ୟ ଘର ଶ୍ରୀହୀନ ମନେ ହୁଏ | ସମାଜରେ ପୁତ୍ର ଓ କନ୍ୟା ମଧ୍ୟରେ ପକ୍ଷପାତର ହୀନ ଭାବନା ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତି କିଛି ମାତ୍ରାରେ ଦେଖାଯାଉ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ନାରୀ ଯୁଗ ଯୁଗରୁ ପୂଜ୍ୟା |
ସାଧାରଣତଃ ସବୁ ବିବାହଯୋଗ୍ୟ ପୁଅ ଚାହାଁନ୍ତି ରୂପବତୀ ଗୁଣବତୀ ଝିଅଟିଏକୁ ପତ୍ନୀ ଭାବେ ପାଇବା ପାଇଁ | କାରଣ ସୁଗୁଣ ସମ୍ପର୍ଣା ଝିଅଟିଏ ହିଁ କେବଳ ଉଭୟ ନିଜ ପିତା ଓ ପତିଙ୍କର କୁଳ ଉଜ୍ବଳ କରି ପାରି ଥାଏ | ଜଣେ ସୁଗୁଣସମ୍ପର୍ଣା, ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷିତା ଓ ସଂସ୍କାରୀ ଝିଅ ଏକ ଧାରରେ ଜଣେ ଭଲ କନ୍ୟା, ଭଗିନୀ, ବାନ୍ଧବୀ, ପତ୍ନୀ ତଥା ଜନନୀ ହୋଇପାରି ଥାଏ | ନାରୀର ବାହ୍ୟ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟକୁ ଦେଖି ହୁଏ କିନ୍ତୁ ନାରୀର ଗୁଣ, ଚିନ୍ତାଧାରା ଆଦିକୁ ଦେଖି ହୁଏ ନାହିଁ | ସୁଶିକ୍ଷା, ସଂସ୍କାର, ସୁଗୁଣ ଆଦି ନାରୀର ଅର୍ନ୍ତସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ଅଟେ ଯାହା ନାରୀର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ, ଆଚାର ଓ ବିଚାରରେ ପରିପ୍ରକାଶିତ ହୋଇ ଥାଏ | ସୁଶିକ୍ଷା, ସଂସ୍କାର, ସୁଗୁଣସମ୍ପର୍ଣା ନାରୀ ହୋଇଥା’ନ୍ତି ଭାଗ୍ୟଶାଳୀ, ସୁଲକ୍ଷଣୀ ଓ ଲକ୍ଷ୍ମୀସ୍ବରୂପା |
ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ବିଦ୍ବାନ ମାନେ ଶାସ୍ତ୍ର ପୁରାଣରେ ବର୍ଣନା କରିଥିବା ନାରୀର ସୁଲକ୍ଷଣ ବିଷୟରେ ଆପଣଙ୍କୁ ସମ୍ୟକ ଧାରଣା ଦେବାକୁ ଚାହିଁବୁ | ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କେଉଁ ସବୁ ଲକ୍ଷଣଥିବା ନାରୀମାନେ ହୋଇଥା’ନ୍ତି ଭାଗ୍ୟଶାଳୀ, ସୁଲକ୍ଷଣୀ ଓ ଲକ୍ଷ୍ମୀସ୍ବରୂପା |
ପ୍ରତି ମହିଳାଙ୍କର ଶାରୀରିକ ଲକ୍ଷଣ ଭିନ୍ନ ଭିର୍ଣ ହୋଇଥାଏ ଓ ତାଙ୍କର ଗୁଣ ମଧ୍ୟ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ହୋଇଥାଏ । କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଝିଅମାନଙ୍କର କିଛି ଶାରୀରିକ ଲକ୍ଷଣକୁ ଚିହ୍ନି ସେମାନେ ଭାଗ୍ୟଶାଳୀ ଓ ସୁଲକ୍ଷଣୀ କି ନୁହେଁ ଜାଣି ପାରିବେ । ଚାଲନ୍ତୁ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଆଜି ଝିଅମାନଙ୍କର କିଛି ଶାରୀରିକ ଚିହ୍ନ କହିବୁ, ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଆପଣ ସହଜରେ ଅନୁମାନ ଲଗେଇ ପାରିବେ ଯେ ସେ ଆପଣଙ୍କର ଓ ଆପଣଙ୍କର ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ କେତେ ଭାଗ୍ୟଶାଳୀ ଅଟନ୍ତି !
୧-ଲାଲ୍ ଜିଭ ଥିବା ଝିଅ: ଯେଉଁ ଝିଅମାନଙ୍କର ଜିଭ ଲାଲ୍ ଓ କୋମଳ ହୋଇଥାଏ, ସେଇଭଳି ମହିଳାଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଜୀବନରେ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ସୁଖର ପ୍ରାପ୍ତି ହୋଇ ଥାଏ । ତାଙ୍କର ଭାଗ୍ୟ କେବଳ ସୁଖରେ ସୀମିତ ହୋଇ ରହି ନଥାଏ ବରଂ ତାଙ୍କ କାରଣରୁ ତାଙ୍କ ପରିବାର ଲୋକ ମଧ୍ୟ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ସୁଖର ଭରପୁର ଆନନ୍ଦ ଉଠାଇ ଥା’ନ୍ତି ।
୨- ପାଦ ତଳେ ପାଦ ତଳେ ପଦ୍ମ, ଚକ୍ର ଓ ଶଙ୍ଖର ଚିହ୍ନ ଥିବା ଝିଅ: ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ଝିଅଙ୍କ ପାଦ ତଳ ସାଧାରଣତ କୋମଳ ହୋଇ ଥାଏ| କିନ୍ତୁ କିଛି ଝିଅଙ୍କର ପାଦ ତଳେ ପଦ୍ମ, ଚକ୍ର ଓ ଶଙ୍ଖର ଚିହ୍ନ ରହିଥାଏ । ସେଭଳି ଝିଅଙ୍କୁ ବହୁତ ଭାଗ୍ୟଶାଳୀ ଓ ସୁଲକ୍ଷଣୀ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ପାଦ ତଳେ ଏହି ସବୁ ଚିହ୍ନ ଥିବା ମହିଳା ଓ ତାଙ୍କର ସ୍ୱାମୀ ଉଚ୍ଚ ଅଧିକାରୀ ସମ୍ପର୍ଣ୍ଣ ବ୍ୟକ୍ତି ହୋଇଥା’ନ୍ତି କିମ୍ବା ବଡ଼ ବ୍ୟବସାୟୀ କିମ୍ବା ବଡ଼ ରାଜନେତା ହୋଇଥା’ନ୍ତି ।
୩-ଲମ୍ବା ବାହୁ ସମ୍ପର୍ଣ ଝିଅ: ଯେଉଁ ମହିଳାମାନଙ୍କର ଭୁଜା ମାନେ ବାହୁ ଲମ୍ବା ଓ ସିଧା ହୋଇଥାଏ ତାହା ତାଙ୍କ ପାଇଁ ବହୁତ ଶୁଭ ବୋଲି ମାନ୍ୟତା ରହିଛି । ଏପରି ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀଙ୍କର ପ୍ରେମ ଭରପୁର ମିଳିଥାଏ ।କୁହାଯାଏ ମୋଟା ବାହୁ ସମ୍ପର୍ଣ୍ଣ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ବହୁତ ସମସ୍ୟାର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିଥାଏ ।
୪-ଗଭୀର ନାଭି ସମ୍ପର୍ଣ ଝିଅ: ଯେଉଁ ମହିଳାମାନଙ୍କର ନାଭି ଗଭୀର ଓ ବଡ଼ ହୋଇଥାଏ, ସେହିପରି ମହିଳାମାନେ ପରିବାର ପାଇଁ ଭାଗ୍ୟବତୀ ହୋଇଥା’ନ୍ତି । ସାମୁଦ୍ରିକ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ ଯେଉଁ ସ୍ତ୍ରୀର ନାଭି ବଡ଼, ଗଭୀର ଓ ଡାହାଣ ଆଡକୁ ମୋଡି ରହିଥାଏ, ସେହିପରି ମହିଳାମାନେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଧନଶାଳୀ, ସୁଖ ଓ ସନ୍ତାନ ସମ୍ପନ୍ନ ହୋଇଥା’ନ୍ତି ।
୫-ଗୋଲାକାର ଗୋଇଠି ଥିବା ଝିଅ: ଯେଉଁ ମହିଳାମାନଙ୍କର ପାଦର ଗୋଇଠି ଗୋଲାକାର ଓ କୋମଳ ହୋଇଥାଏ, ସେମାନେ ସାରା ଜୀବନ ସୁଖ ସୁବିଧା ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇ ଥାଏ ଓ ତାଙ୍କ ଘରେ ପରିବାରରେ ମଧ୍ୟ ସୁଖ ଶାନ୍ତି ରହିଥାଏ।
୬-ପାଦର ଆଙ୍ଗୁଳି ସାମାନ୍ୟ ଉଠି ରହିଥିବା ଝିଅ: ବିଶ୍ବାସ ରହିଛି ଯେ, ଯେଉଁ ମହିଳାମାନଙ୍କର ପାଦର ଆଙ୍ଗୁଠି ସାମାନ୍ୟ ଉଠାଳିଆ ଓ ଗୋଲ ସେହିପରି ଝିଅମାନେ ପରିବାର ପାଇଁ ଭାଗ୍ୟଶାଳୀ ସାବସ୍ତ୍ୟ ହୋଇଥା’ନ୍ତି । କହିବାକୁ ଗଲେ ଏପରି ମହିଳାମାନେ ସବୁବେଳେ ସ୍ୱାମୀ ଓ ପରିବାର ପ୍ରତି ସମ୍ପୂର୍ଣ ସମର୍ପିତ ହୋଇଥା’ନ୍ତି ।
୭-ପାଦ ତଳେ ତ୍ରିକୋଣ ଚିହ୍ନ ଥିବା ଝିଅ: ଯେଉଁ ମହିଳା ମାନଙ୍କର ଗୋଇଠି ସର୍ପକାର ଆଉ ପାଦ ତଳେ ତ୍ରିକୋଣର ଚିହ୍ନ ରହିଥାଏ, ଏମିତି ମହିଳା ବି ବହୁତ ଭାଗ୍ୟବାନ ହୋଇ ଥା’ନ୍ତି । ତ୍ରିକୋଣର ଚିହ୍ନ ଚତୁରତାର ସୂଚକ ହୋଇ ଥାଏ ଓ ଏପରି ଝିଅ ନିଜର ବୁଦ୍ଧି ଆଉ ବୁଝିବାଶକ୍ତି ଦ୍ୱାରା ନିଜର ଘର ପରିବାରକୁ ଖୁସିରେ ରଖି ଥା’ନ୍ତି । ୮-ପାଦ ତଳ ସମତଳ ଥିବା ଝିଅ: କୁହାଯାଏ ଯେ, ଯେଉଁ ଝିଅ ବା ମହିଳାମାନଙ୍କର ପାଦ ତଳ ସମତଳ ହୋଇଥାଏ, ସେହି ଭଳି ଝିଅ ବା ମହିଳାମାନେ ବହୁତ ଭାଗ୍ୟଶାଳୀ ହୋଇଥା’ନ୍ତି । ଏହା ଛଡା ପାଦ ତଳ ସମତଳ ଥିବା ଝିଅ ବା ମହିଳାମାନେ ନିର୍ମଳ ହୃଦୟ ଓ ଖୋଲା ବିଚାରଧାରାସମ୍ପର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥା’ନ୍ତି । ସେମାନେ ଜୀବନରେ ଯାହା ବି ଭାବନ୍ତି, ତାହା କାର୍ଯ୍ୟରେ କରି ଦେଖାନ୍ତି ।
୯-ହରିଣ ପରି ବଡ ଆଖି ଥିବା ଝିଅ: କୁହାଯାଏ ଯେ, ଯେଉଁ ଝିଅମାନଙ୍କର ଆଖି ହରିଣ ପରି ସୁନ୍ଦର ଓ ବଡ ସେହି ମହିଳାଙ୍କ ସ୍ୱଭାବ ବହୁତ ଚଞ୍ଚଳ ହୋଇଥାଏ । ସେ ନିଜର ଆଖପାଖରେ ସର୍ବଦା ଖୁସି ଭରା ବାତାବରଣ ରଖିଥା’ନ୍ତି ଓ ନିଜ ସ୍ଵାମୀ ଓ ପରିବାରକୁ ସର୍ବଦା ସୁଖରେ ରଖିବା ପାଇଁ ଅହରହ ଚେଷ୍ଟା କରିଥା’ନ୍ତି ।
୧୦-ନାକର ଅଗ୍ର ଭାଗରେ କଳାଜାଇ ଥିବା ଝିଅ: ବହୁତ କମ୍ ଝିଅ ଏମିତି ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନଙ୍କର ନାକର ଅଗ୍ର ଭାଗରେ କଳାଜାଇ ଥାଏ | ସେହି ଝିଅମାନେ ବହୁତ ଭାଗ୍ୟବାନ ହୋଇଥା’ନ୍ତି । ଯେଉଁ ଝିଅ ଓ ମହିଳାମାନଙ୍କର ନାକର ଅଗ୍ର ଭାଗରେ କଳାଜାଇ ରହିଛି, ସେମାନେ ସବୁ ସୁଖକୁ ପ୍ରାପ୍ତ କରିପାରନ୍ତି । ଏହି କଳାଜାଇର ଚିହ୍ନ ଧନ ସମ୍ପଦ ସୁଖ ଶାନ୍ତି ପରିପୂର୍ଣ ଜୀବନର ଚିହ୍ନ ବୋଲି ମାନ୍ୟତା ରହିଛି ।
ପରବର୍ତ୍ତୀ ଅପଡେଟ୍ ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ ସମ୍ପର୍କରେ ରହିବାକୁ ଅନୁରୋଧ |


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format